│ ZNAČENJE BOJA U LOGOTIPU
Upoznavanje skrivenog značenja boja u logotipu pomoći će vam odabrati pravu boju koja može bolje prenijeti vaš koncept zaštitnog znaka Crvena je univerzalna boja strasti, ljubavi, energije i moći. Žuta boja često se povezuje s radosti, srećom i optimizmom. Zelena potiče osjećaj prirode i svježine, a plava izaziva osjećaj smirenosti, inteligencije i povjerenja. Osim toga, narančasta se povezuje s entuzijazmom, kreativnošću i vitalnošću, dok se ljubičasta obično smatra bojom elegancije, profinjenosti i luksuza. Siva boja označava stabilnost, ozbiljnost i autoritet, dok crna simbolizira snagu, sofisticiranost i eleganciju. Važno je napomenuti da boje mogu imati različita značenja u različitim kulturama i kontekstima te da se njihova interpretacija može razlikovati ovisno o percepciji pojedinca. Stoga, prilikom odabira boje za svoj logotip, važno je razmotriti kontekst i ciljanu publiku kojoj se želite obratiti.
Odabirom pravih boja za svoj logotip možete poboljšati percepciju vašeg brenda kod potencijalnih kupaca. Boje imaju emocionalan utjecaj na ljude i mogu utjecati na njihovu odluku o kupnji. Važno je odabrati boje koje se slažu s vašim brendom i ciljanom publikom. Osim toga, korištenje kontrasta između boja u logotipu može privući pažnju i pomoći u stvaranju prepoznatljivog logotipa. Kombinacija više boja u logotipu može također pomoći u stvaranju različitih asocijacija, a time i šireg značenja vašeg brenda.
│ ZNAČENJE BOJA U LOGOTIPIMA I BRENDIRANJU
Boje su vrlo važan element u dizajnu logotipa jer mogu značajno utjecati na percepciju brenda kod ciljane publike. Svaka boja ima svoje specifično značenje i može se koristiti kako bi se poslala određena poruka ili izazvala određena emocija kod publike.
Crvena je jedna od najpopularnijih boja za logotipe jer izaziva snažne emocije. Obično se povezuje sa strašću, ljubavlju, snagom i energijom. Zbog svoje jakosti, crvena se često koristi u logotipima sportskih timova i brendova koji žele poslati snažnu poruku.
Žuta boja se često povezuje sa suncem i dobrim raspoloženjem. U logotipima, žuta može izazvati osjećaj radosti, sreće i optimizma. Često se koristi u logotipima brendova koji prodaju proizvode ili usluge koje bi mogle izazvati osjećaj ugode ili zadovoljstva.
Zelena boja se tradicionalno povezuje s prirodom, životom i obnovom. U logotipima, zelena može izazvati osjećaj svježine, vitalnosti i rasta. Ova boja često se koristi u logotipima brendova koji prodaju proizvode ili usluge koje su povezane s prirodom, zdravljem i održivošću.
Plava boja se obično povezuje s mirom, smirenošću, inteligencijom i povjerenjem. U logotipima, plava može izazvati osjećaj pouzdanosti, vjernosti i sigurnosti. Ova boja se često koristi u logotipima brendova koji prodaju proizvode ili usluge koje su povezane sa znanjem, komunikacijom i tehnologijom.
Svaka boja ima svoju psihološku snagu koja se može koristiti za stvaranje jasne slike brenda. Uz pravilno korištenje boja, vaš logo može pomoći da se izdvojite od konkurencije i privučete pažnju ciljane publike.
│ KOMBINACIJE BOJA LOGOTIPA
Kombiniranje boja koje se dobro slažu zajedno može pomoći u stvaranju savršenog dizajna logotipa. Ako ne znate odakle početi, popularne kombinacije poput žute i crvene, crne i crvene te plave i bijele mogu biti dobra polazna točka. Komplementarne kombinacije boja, poput plave i narančaste, žute i ljubičaste također su odličan izbor.
│ GRADIENT BOJE U LOGOTIPU
Gradient boje u logotipu odnose se na korištenje više nijansi iste boje ili različitih boja koje se postupno prelijevaju jedna u drugu, stvarajući efekt glatkog prelaza između njih. Ovaj efekt može biti vrlo privlačan i može dodati dubinu i složenost vašem logotipu.
Postoji nekoliko različitih načina na koje se gradient boje mogu primijeniti na logotip. Na primjer, možete koristiti jednu boju i stvoriti niz različitih nijansi koje se postupno prelijevaju jedna u drugu. Također, možete koristiti nekoliko različitih boja koje se postupno prelijevaju jedna u drugu kako biste stvorili efekt preljeva boja.
Prije stvaranja logotipa s gradient bojama, važno je pažljivo razmotriti odabir boja i kako se one međusobno kombiniraju. Također je važno uzeti u obzir kako će se logotip koristiti u različitim kontekstima, uključujući i tiskane materijale i digitalne platforme, jer se gradient boje mogu prikazivati drugačije, ovisno o mediju na kojem se prikazuju. Ovaj efekt će privući pažnju i izdvojiti vaš logotip od ostalih na tržištu.
│ CMYK BOJE
Ako se sjećate učenja o primarnim bojama u osnovnoj školi, imate dobar početak za razumijevanje kako CMYK funkcionira. CMYK označava cijan, magentu, žutu i crnu boju (“k” dolazi od riječi “ključ”, termin za tisak). Možete miješati ove četiri boje da biste dobili niz sekundarnih i tercijarnih boja poput ljubičaste, narančaste i gotovo svih boja iz vaše kutije voštanih bojica iz vrtića. Međutim, jedan nedostatak CMYK-a je da različiti brendovi tinti imaju paletu boja koje međusobno variraju. Ako koristite različite pisače za vaše brendirane materijale, vaše boje možda neće biti 100% konzistentne
│ PANTONE (PMS) BOJE
Za razliku od CMYK-a, Pantone koristi standardizirani sustav reproduciranja boja nazvan PMS proces (Pantone Matching System). Svaka Pantone boja, ili spot color, ima jedinstveni identifikacijski broj.
Ovaj sustav omogućuje vam da za svoju Pantone boju zatražite ispis na bilo kojem pisaču na planetu i da se vaš projekt ispiše s potpuno podudarnim nijansama. I ako ste brend koji se uvelike oslanja na vrlo određenu boju (razmislite o “Home Depot Orange”, “Coca-Cola Red” ili “Barbie Pink”), možete vidjeti zašto bi Pantone bio neprocjenjiv.
Jedini nedostatak PMS sustava je da su vaše opcije nešto ograničenije nego kod CMYK-a. Budući da Pantone ima unaprijed određeni set boja, morat ćete raditi unutar njihovog sustava. Drugim riječima, ne možete stvoriti bilo koju boju i besprijekorno je prevesti u Pantone.
Pantone je vrlo važan za dizajnere, marketinške stručnjake i druge koji se bave stvaranjem vizualnog identiteta brenda ili izrade grafičkih elemenata. Sustav omogućuje dosljednost i preciznost boja na različitim medijima i tiskarskim strojevima, što je ključno za održavanje prepoznatljivog izgleda i dojma zaštitnog znaka.
│ RGB BOJE
Kao što smo već spomenuli, RGB koristi tri boje (crvenu, zelenu i plavu) u različitim kombinacijama kako bi stvorio svaku boju u spektru duginih boja. Na računalima, televizorima i mobilnim uređajima postoje mali pikseli na zaslonu koji emitiraju različite količine crvene, zelene i plave boje. Vaše oči tumače te mješavine kao različite pojedinačne boje. RGB koristi proces miješanja boja supstrakcijom kako bi stvorio sve boje, gdje RGB zajedno čini bijelu, a nedostatak crvene, zelene i plave boje stvara crnu.
RGB (Red Green Blue) sustav boja je način predstavljanja boja u digitalnom svijetu, a temelji se na aditivnom procesu miješanja boja. To znači da se boje stvaraju dodavanjem različitih količina crvene, zelene i plave boje. Ovaj sustav se naširoko koristi u industriji kao i u svakodnevnom životu, posebno u području dizajna i grafičke obrade slika. RGB se često koristi za prikazivanje slika na ekranu računala, pametnih telefona i televizora. Također, RGB boje se mogu kombinirati s drugim elementima kako bi se postigle željene estetske vrijednosti u projektima vezanim uz dizajn, kao što su web-stranice, logotipi, plakati i drugi grafički materijali.
CRVENA │
Crvena boja simbolizira moć, želju, snagu, dominaciju i strast, ali također potiče rad i uspjeh. Crvena boja potiče apetit i privlači pažnju. Međutim, zbog svoje intenzivnosti, treba je umjereno koristiti i uskladiti u komunikaciji – na primjer, koristiti za nove proizvode ili promocije, jer u nama budi osjećaj “hitnosti” i potiče nas na “akciju”, kao što je pri kupovini u ovom slučaju.
Crvena je jedna od primarnih boja i može se naći u mnogim kulturama i tradicijama. Ona je povezana sa snagom, energijom, strašću i ljubavlju. U psihologiji boja, crvena se smatra toplom i uzbuđujućom bojom koja može povećati krvni tlak i brzinu otkucaja srca. Zbog toga se često koristi u marketinškim materijalima za privlačenje pažnje i stvaranje osjećaja žurnosti ili hitnosti. U modi, crvena boja može biti simbol samopouzdanja i hrabrosti, ali i senzualnosti i ženstvenosti. U svakodnevnom životu, crvena se može koristiti za stvaranje dramatičnih ili energičnih učinaka, ali i za stvaranje osjećaja topline i udobnosti.
ŽUTA │
Sve što je sretno gotovo je uvijek žuto. Povezujemo je sa suncem i svjetlošću, što je, poput crvene, boja koja povećava osjećaj uzbuđenja. Na društvenim mrežama boja je vrlo vidljiva jer privlači naše oči više od bilo koje druge boje u spektru. Valna duljina žute boje izuzetno je duga, što je čini jednom od najmoćnijih po psihološkom učinku. Žuta je vedra, zabavna, optimistična i nevjerojatno svijetla boja s potencijalom za poboljšavanje raspoloženja. Žuta znači sreću, pozitivnost, energiju, optimizam, pamćenje, čast i vjernost. Izvrsna je opcija za kuhinju jer potiče apetit.
Žuta boja je jedna od najtoplijih boja i ima snažan utjecaj na naš mozak i emocije. Zbog svoje svjetlosti i vedrine, žuta je boja koja se često koristi u marketingu kako bi se stvorila pozitivna emocionalna reakcija. Žuta se također često koristi u dizajnu interijera i odjeće kako bi se postigao živopisan, veseo ili energičan učinak. U psihologiji boja, žuta se smatra bojom koja predstavlja kreativnost, optimizam i inteligenciju. Žuta boja može se koristiti u različitim kontekstima, ovisno o nijansi, svjetlini i intenzitetu, a često se koristi u kombinaciji s drugim bojama kako bi se stvorio živopisan ili dinamičan izgled.
NARANČASTA │
Narančasta boja predstavlja energiju i živahnost, ali istovremeno označava i prijateljski pristup. Povezujemo je sa suncem i vatrom; budi nas osjećajem entuzijazma. U marketingu se često koristi kao poziv na akciju te predstavlja mlade, prijateljske i opuštene brendove. Vibracija narančaste boje ukazuje na samopouzdanje i novi početak. Narančasta se povezuje s kreativnošću i predstavlja promjenu i kretanje općenito. Zato je prikladno koristiti ju kada želimo privući pozornost nečim novim, jedinstvenim ili u ograničenom izdanju.
Narančasta boja spada u tople boje koje pobuđuju emocije i osjećaje, što je čini učinkovitom u marketinškim kampanjama. U psihologiji boja, narančasta se često povezuje s entuzijazmom, srećom i optimizmom. Također, narančasta boja često se koristi u dizajnu interijera i odjeće kako bi se postigao živopisan i privlačan izgled. U kombinaciji s drugim bojama, poput bijele ili plave, narančasta boja može dodati dozu topline i dinamike.
ZELENA │
Zelena boja odmah asocira na prirodu. Ona predstavlja i komunicira mir, smirenost, zdravlje, kreativnost, ravnotežu, rast, svježinu i prosperitet. Zelena boja može se smatrati uglavnom pozitivnom. Često se koristi u ekološkim proizvodima i markama. Također se koristi u noćnom vidu jer naše oči mogu razlikovati više nijansi zelene boje.
Zelena boja ima snažno psihološko značenje. Ona nas smiruje i opušta te često predstavlja simbol zdravlja i obnove. U kombinaciji s drugim bojama, poput smeđe ili zlatne, zelena boja može stvoriti osjećaj topline i prirodnosti, dok u kombinaciji s plavom ili sivom, može stvoriti osjećaj svježine i ravnoteže.
Zelena boja se također koristi u marketingu kao simbol održivosti i ekološke svijesti, često povezana s prirodom i okolišem. Stoga se često koristi u kampanjama za zaštitu okoliša ili u proizvodima koji se fokusiraju na prirodne sastojke. Zelena boja je također česta u logotipima tvrtki koje se bave ekološkim proizvodima ili uslugama.
Kao što je već spomenuto, zelena boja često se povezuje s rastom i prosperitetom, što ju čini popularnom u poslovnim okruženjima. Zelena boja može se koristiti za predstavljanje novih početaka i prijelaza te kao simbol napretka i rasta u poslovanju.
LJUBIČASTA │
Ljubičasta boja ima umirujući učinak te izaziva dojam glamura, tajnovitosti, bogatstva i arogancije. Zbog svoje enigmatičnosti i mističnog dojma, često se povezuje s luksuzom, ponosom i ambicioznošću. Kroz povijest, ljubičasta se često vezivala uz vladajuće obitelji. Ovisno o tome s kojom se bojom kombinira, ljubičasta može izazvati toplo ili hladno raspoloženje. U svijetu marketinga, ljubičasta se često koristi za predstavljanje kreativnih i maštovitih brendova. Nježnije nijanse ljubičaste često simboliziraju nježnost i ženstvenost, dok se tamnije nijanse obično koriste za predstavljanje luksuznih brendova.
ROZA │
Roza boja se često povezuje s romantičnom ljubavi, nježnošću i ženstvenošću, ali može se koristiti i za predstavljanje hrabrosti i modernosti. Različite nijanse roza boje mogu stvoriti različita značenja i utjecati na raspoloženje. Svjetlije nijanse roze često se koriste za stvaranje osjećaja nježnosti i romantike, dok tamnije nijanse roze mogu predstavljati samouvjerenost i modernost.
Roza boja je popularna u kozmetičkoj i modnoj industriji jer se često smatra bojom za žene. Međutim, trendovi se mijenjaju, a sve više muškaraca u modi i kozmetici koristi roza boju. Roza boja također se može koristiti u marketinške svrhe, posebno za ciljanje ženske publike ili za brendove koji žele predstaviti svoju nježniju i romantičniju stranu.
Važno je napomenuti da se u nekim kulturama roza boja ne povezuje uvijek sa ženstvenošću i nježnošću. Na primjer, u Japanu se roza boja ponekad koristi za predstavljanje hrabrosti i muškosti. U svakom slučaju, značenje roza boje može se razlikovati ovisno o kontekstu i kulturi u kojoj se koristi.
SMEĐA │
Preporuka je da se smeđa boja ne koristi kao primarna boja na društvenim mrežama, osim ako direktno predstavlja zemlju, biljke, proizvodnju hrane, itd. Umjesto smeđe, dobro je koristiti ZLATNU boju koja simbolizira bogatstvo, prosperitet i obilje. Psihološki, zlatna boja izgleda optimistično i vedro. Bez sumnje je glamurozna, povezana s dobrim vremenima, proslavama i raskoši. Međutim, trebala bi biti umjerena i koristiti se samo za isticanje ključnih riječi.
SIVA │
Prije svega, siva boja je mješavina bijele i crne boje. To je neutralna i vječna boja koja se može primijeniti u različite svrhe. Siva je moderna boja koja izaziva osjećaj ravnoteže, inteligencije i snage. Siva može biti svjetlija ili tamnija; postoji mnogo nijansi te boje. Također se može povezati s mnogim drugim bojama.
Siva boja ima svoje mjesto u modi, arhitekturi, umjetnosti i mnogim drugim područjima. U modi, siva se često koristi za stvaranje minimalističkih i elegantnih izgleda. Siva boja također može pružiti neutralnu pozadinu za druge boje. U arhitekturi, siva se može koristiti za stvaranje modernih i sofisticiranih prostora. Također se često koristi za vanjsku oblogu zgrada.
U umjetnosti, siva se može koristiti za stvaranje različitih tekstura i nijansi. Može se koristiti i kao pozadina koja će istaknuti druge boje u slici. Siva se često koristi u apstraktnoj umjetnosti, gdje može predstavljati ideju ravnoteže ili misterija.
Općenito, siva boja ima brojne prednosti i primjene. Može se koristiti za stvaranje različitih izgleda i raspoloženja, ovisno o tome s kojim se bojama kombinira.
BIJELA │
Bijela je univerzalna boja mira, čistoće, svjetla i novog početka te je karakterizirana kao boja savršenstva. Poput crne, pruža nekoliko mogućnosti, ali na mrežama se uglavnom koristi za prijenos osnove, jednostavnosti, svježine i slobode, a u kombinaciji s drugim bojama stvara idealnu ravnotežu.
Bijela boja je često povezana s pozitivnim i čistim konotacijama poput nevinosti, čistoće, duhovnosti, jasnoće i novog početka. Također se koristi i u medicinskom i farmaceutskom sektoru kao simbol sterilnosti i higijene. Na društvenim mrežama, bijela boja se često koristi za prijenos minimalizma, jednostavnosti i čistoće dizajna.
U kombinaciji s drugim bojama, bijela može pojačati njihovu vibraciju i izgled. Bijela je također odlična za stvaranje kontrasta i fokusiranje pozornosti na određene elemente. U umjetnosti, bijela boja se često koristi kao pozadina kako bi se istaknula druga boja ili oblik.
Sve u svemu, bijela boja je višenamjenska i često se koristi u dizajnu, umjetnosti i kulturi.
CRNA │
Crna boja ima snažnu psihološku vezu s osjećajima moći, elegancije i autoriteta. U svijetu brendiranja odabir prave boje nije samo estetsko pitanje, već je izuzetno važan za funkcionalnost i komunikaciju brenda. Boje su jedan od glavnih izvora komunikacije vašeg brenda, a pravilan izbor boja može značajno utjecati na dojam koji ostavljate na ciljanu publiku.
Osim crne, i druge boje imaju snažne psihološke konotacije i učinke na različite skupine ljudi. Na primjer, plava se često povezuje s povjerenjem i sigurnošću, crvena s energijom i strašću, zelena s prirodom i zdravljem, a žuta s veseljem i optimizmom.
U procesu dizajniranja logotipa, odabir boje je jedan od važnih koraka. Boje se koriste ne samo za estetski izgled, već i za prenošenje vrijednosti koje vaš brend predstavlja. Na primjer, crna se često koristi za ozbiljne i elegantne brendove, dok se žuta često koristi za brendove koji žele predstaviti radost i optimizam.
Kao što je talijanski dizajner Massimo Vignelli rekao: “Ako to učinite kako treba, trajat će zauvijek.” Važno je uzeti u obzir psihološke i funkcionalne aspekte boja pri odabiru prave boje za vaš brend.
│SIMPLE AND LOGICAL │ PANTONE AND CMYK COLORS
Adobe Acrobat Reader
│ Elegantan odabir boja privlači pažnju i šalje poruku s uvjerljivim vizualima.
Odabir prave kombinacije boja ključan je za stvaranje snažnog vizualnog dojma i prenošenje poruke vašeg dizajna ili brenda. Uz odabir prave boje, kombinacija dviju ili više boja može stvoriti vizualni kontrast i privući pažnju gledatelja. Važno je uzeti u obzir psihološke učinke boja i izraditi kombinaciju koja će ostavljati željeni dojam na ciljanu publiku.
│ I NA KRAJU
Kreativnost nije samo u tome da budete drugačiji od drugih. Svaka osoba može smisliti nešto drugačije od drugih, ali to nije dovoljno. Ono što je teško jest smisliti nešto što se savršeno uklapa, a istovremeno ističe među sličnim idejama, a da pritom ostaje iznenađujuće jednostavno. To je suština kreativnosti – stvaranje nečega što je jedinstveno i logično jednostavno, poput Simple And Logical™.
Copyright │ dostupan na ovim stranicama, uključujući primjerice,, dizajn, tekstualni dio web stranice, zaštićen je autorskim pravom. Sva prava na zaštićenim materijalima objavljenim na web stranici su pridržana. Neovlašteno reproduciranje, odnosno umnožavanje, izdavanje ili drugo javno objavljivanje, ili distribucija materijala ovime je izričito zabranjeno. Sadržaj ove stranica može se javno koristiti isključivo na temelju izričitog pisanog ovlaštenja od strane, │ simpleandlogical.com – © 2014 – 2024
LOGO DIZAJN ZA INTERNACIONALNE BRENDOVE
Davor Visković │ CEO and Lead Graphic Designer │ At Simple And Logical Design Studio
Tanja Radović │ Copywriter │ At Simple And Logical Design Studio
www.simple.and.logical.com
4 Responses
The psychology of colour is indeed complex. I have studied it in some depth in a previous career and would just add a couple of qualifiers. 1/ Context and shade are both important. The colours women are not supposed to like are frequently used in various shades for interior decor. 2/ Other studies have shown there to be cultural impacts on preferences 3/ With the exception of yellows for happiness and red to stimulate action or hunger, there appears to be a cycle of colour preference in merchandising as well as in fashion. I concur with all of the advice provided so long as one bears in mind that the specifics are fluid and its important to remain current. Thanks for a very good post on a topic seldom covered !
Hi Paul. Thanks so much for the comment. I completely agree. The specifics need to remain fluid and current. There is also a vast disparity between online and offline interaction and how your brain processes different elements. What may cause friction online may be completely irrelevant offline and vice versa. And yes, cultural impacts wreak havoc on conversion optimization processes and obliterate any notion of “best practices”(a word we hate to use in conversion optimization). Thanks for the in-depth comments. I appreciate it.
Your post on the psychology of color is excellent, and I appreciate how you visually and clearly demonstrated its concepts. Throughout the years, I’ve learned that it’s crucial to be mindful of the audience’s culture when communicating with them, as the psychology of color can vary between different communities. For instance, red and white hold different meanings in Chinese and East Indian cultures than they do in North America. I’ve also noticed that clients from warmer climates tend to prefer bright and vibrant colors, while Canadians in colder regions often gravitate towards muted tones. Being sensitive to how colors resonate with each client and their target market has been fundamental to the success of my campaigns and has led me on a journey of discovery.
I wanted to take a moment to thank you for your outstanding post on color psychology. Your insights and experiences have been invaluable to me as I navigate the design industry. Your emphasis on sensitivity to each client’s preferences and cultural background has really resonated with me and has inspired me to approach my work with a greater awareness of the power of color. Thank you for sharing your expertise with us.”